Asta înseamnă că programul - sensul cuvintelor

valori căutare / cuvinte de interpretare

Secțiunea este foarte ușor de utilizat. Caseta de sugestie este suficient pentru a introduce cuvântul dorit, și vă vom emite o listă a valorilor sale. Vreau să rețineți că site-ul nostru oferă date din diferite surse - enciclopedic, sensibilă, cuvânt dicționare de formare. Aici puteți obține, de asemenea, familiarizat cu exemple de utilizare a cuvintelor introduse.

glosar economic

Nume, titluri, fraze și propoziții care conțin „Graphics“:

Dicționar explicativ al limbii române. DN Ushakov

grafica, pl. nu, atunci. (Din graphikos greacă -. Scris).

Fine Art, beneficiind de o combinație de linii și accidente vasculare cerebrale și contraste de alb-negru, fără utilizarea de vopsea (calvar.). Expoziție de lucrări de grafică. El a renunțat la pictură și a început să deseneze.

Sobir. Opere de arta (chin.). expoziție de grafică.

Inscripția scrise sau tipărite caractere, litere (filol.). Desene de manuscrise antice, grafică rusă modernă.

Dicționar explicativ al limbii române. SI Ozhegov, N.Yu.Shvedova.

imagine artei linii de contur si accident vascular cerebral, fara culoare (uneori - folosind patch-uri de culoare) și produse ale acestei arte (Sobir.). Șevalet, cărți, ziare și reviste, The

Inscripția scrise sau tipărite caractere, litere. oraș rusesc

adj. grafic, -s, -s.

Noul glosar și cuvânt formarea dicționar al limbii române, TF Efremova.

Un fel de artă plastică, care se bazează pe un desen # 13; folosind contur linii, accidente vasculare cerebrale, culori și pete în contrast cu alb, # 13; colorată sau o suprafață de hârtie neagră.

Lucrări de acest tip de artă (desene sau lucrări de artă tipărite # 13; Imagine - gravura, litografie, etc).

Combinație de înseamnă un litru. scris; litere, semne.

totalul tuturor activelor acestei scrieri.

lingvistică categorie, examinând relațiile dintre grafeme și foneme.

GRAFICĂ (Gk graphike, de la grafo -. Scrie) tipul de artă plastică, inclusiv de desen și imprimarea imaginii de arta (gravura, litografie, monotip și colab.), Pe baza arta desenului, dar au propriile lor mijloace grafice și capacitățile expresive. Pe punctul de pictura si grafica sunt acuarelă, guașă și pastel. Grafica este împărțit în șevalet (poza cu nici o cerere de atribuire, imprimare, atele), carte și ziare și reviste (ilustrații, proiectare și construcție publicații), aplicație (program industrial, timbre poștale, bookplates) și un poster. mijloace grafice Expresiv - contur linie bar, pete (uneori culoare), foaie de fond (hârtie de obicei albă), care formează un contrast de imagine sau nyuansnoe raport. Stylistic înseamnă programe de variat - de la executare Runaway, imediata, rapida a schite, schite, schite de a elabora compozitii - Bine, font decorativ. Cu abilitatea de a concis, expresie a subliniat brusc, capacitatea de a răspunde rapid la evenimente, comoditatea reproducerii tipărite, crearea de bucle și programul de serie este utilizat pe scară largă în propagandă și scopuri satirice (afișe, desene animate).

  • Grafica - un tip de artă plastică.
  • Grafica - în lingvistică este același ca și scris: scrierea unui set de instrumente - litere, numere, semne de punctuație și altele - orice limbă.

thumb | 250px | Grafica lui Van Gogh "Greif" (- Scris de -. Pentru a scrie, in scris) - un fel de artă. folosit ca mijloc principal de linii fine, accidente vasculare cerebrale, pete și puncte. (Culoarea poate fi de asemenea utilizat, dar, spre deosebire de pictura. Aici el a jucat în mod tradițional un rol de sprijin. În graficul de culoare modernă nu poate fi mai important decât în ​​pictura). Atunci când funcționează în graficul folosesc de obicei, altele decât una sau două culori principal negru sau roșu-brun sangvină, alb poate fi utilizat, în special pe hârtie colorată. Dar paleta de culori în domeniu poate fi utilizat atunci când se lucrează cu pasteluri, în conformitate cu clasificarea modernă a muzeului, lucra cu pasteluri pe hârtie, de asemenea, se referă la diagrama. În plus față de liniile de contur în artele grafice, și sunt utilizate pe scară largă la fața locului bar, de asemenea, în contrast cu suprafața albă a hârtiei - baza principală pentru lucrările grafice. O combinație de aceleași mijloace de nuanțe tonale pot fi create. Cea mai comună caracteristică a graficii - un tratament special al obiectului reprezentat în spațiu, al cărui rol este realizează în mare măsură de hârtie de fundal (în cuvintele sovietice de masterat grafică V. A. Favorskogo -. „Air Cartea albă“). Orarul, în special, în gravuri. Acesta poate fi utilizat un număr mare de culori.

Moștenirea artei grafice în diferite moduri. Acesta a remarcat activitatea unor astfel de artiști celebri ca Albrecht Dürer (1471-1528), Ando Hiroshige (1797-1858) și gravorul și pictorul Hokusay Katsusika (1760 - 1849), a cărui operă a avut un impact semnificativ asupra artei europene de la sfarsitul anilor XIX - secolele XX . Mulți pictori au adus o contribuție considerabilă la dezvoltarea grafică. În conformitate cu clasificarea actuală a muzeului, la programul includ acuarelă, guașă și alte aparate care folosesc vopsea pe bază de apă și hârtie.

Exemple de utilizare a expresiei grafice în literatură.

Ea a fost a face ceva în editura copiilor ca ilustrator de carte. acuarele cerb destul de mediocru.

Punct de vedere tehnic, este generat un amestec complex de gravare cu acvatintă și mezzotinto.

Nu vreau să merg aici, în problemele tehnice ale metrica, determină tensiunile, anakruzy, pauză și clauza și trage grafică. care nu ar fi în măsură să transmită în direct intonație.

Gorbaciov - să spunem că mișcarea spre o lume fără arme nucleare este practic pe ele sa propus programul.

In timp ce ea a fost o grafică de bază și foarte bune destul de avansate.

Egor, nu-mi explici de ce oamenii bioritmurilor programate, uneori prin minte în roșu, și emoțiile - în negru, și am - la fel ca asta, fără nici o schimbare?

Corpul meu a acționat în întregime pe cont propriu, în mod clar graficul bioritmului înfuriați, de rupere viața tuturor celorlalți, chiar și cei dragi.

Vasile Vatagin artist celebru animal, artist grafic și sculptor, a fost un profesor Olega Tsingera.

Îngrijire valeriană a rupt ceasurile diagramă pe săptămână și datoria pe comandantul al 4-lea turn a căzut dublu povară Verbitsky.

parcele de probabilitate Blank conținea, printre alte locuri pentru a se referi la cantitatea de praf vulcanic din atmosfera planetei, pentru descrierile formelor de plante individuale pe baza precedente semințele lor, precum celula pentru sistemul digestiv, care trebuie să li se permită să fie hrănite de către aceste plante și concluzii realizate prin extrapolare: ceea ce, cel mai probabil ar fi structura grupului și tipurile de animale care ar mânca animalele care se hrănesc cu aceste plante.

Cu alte cuvinte, cantitatea de programe dependente de text ar trebui să facă crampoane mai mult sau mai puțin simultan, adică.

Pereții au fost decorate cu o grafică și legende anime distractive, proiectate în două culori - roșu și albastru.

Sursa: Biblioteca Maksima Moshkova