Material cu privire la modul de a face un plan de lecție (consilii), descarcă gratuit, asistenți sociali de rețea

Lecția - componenta principală a procesului de învățământ. Activitățile de formare ale profesorilor și studenților într-o mare măsură axat pe lecția. Calitatea formării studenților dintr-un anumit subiect este în mare măsură determinată






nivelul lecției;
o parte substanțială a acesteia;
umplere metodică;
atmosferă.
La acest nivel este suficient de mare, este necesar ca profesorul în curs de pregătire pentru lecție a încercat să-l un fel de lucrări pedagogice cu sensul său, complicații și deznodământ, ca orice operă de artă fac.

Cum de a crea un plan de lecție?

Lecția - componenta principală a procesului de învățământ. Activitățile de formare ale profesorilor și studenților într-o mare măsură axat pe lecția. Calitatea formării studenților dintr-un anumit subiect este în mare măsură determinată

nivelul lecției;

La acest nivel este suficient de mare, este necesar ca profesorul în curs de pregătire pentru lecție a încercat să-l un fel de lucrări pedagogice cu sensul său, complicații și deznodământ, ca orice operă de artă fac.

1. Primul lucru pe care trebuie să începem pregătirea pentru lecție:

În mod clar să definească pentru ei înșiși și să formuleze subiectul său;

Se determină locația temei în curriculum;

Determina conceptele de conducere care stau la baza acestei lecții;

Notăm acea parte din ea însăși pentru materialul educațional pentru a fi utilizate în continuare.

2. Identificarea și să articuleze setarea țintă a lecției pentru studenții - de ce avem nevoie de ea?

În acest sens, este necesar să se identifice formarea, dezvoltarea și aducerea funcției de lecție. Obiectivele lecției trebuie să fie cât mai specific posibil.

LEARNING OBIECTIV implică formarea studenților de noi concepte și metode de operare, sistemul de cunoștințe științifice, etc.

Furnizarea de studenți mastering legi, caracteristici, proprietăți, caracteristici;

Generalizarea și sistematiza cunoștințele. (Sau despre un anumit subiect);

abilități de lucru (ce?);

Realizarea asimilarea de către elevi a unor concepte (întrebări).

Scopul educației presupune formarea studenților de anumite trăsături de personalitate și trăsături de caracter.

creșterea motivației muncii, atitudine conștiincioasă față de muncă;

educația din motive de învățare, o atitudine pozitivă față de cunoaștere;

educația de opinii estetice.

OBIECTIV DE DEZVOLTARE implică în primul rând dezvoltarea lecției, elevii calități mentale: inteligență (gândire, abilități politice, cognitive), voința și independența.

Dezvoltarea gândirii - capacitatea de a evidenția trăsăturile și caracteristicile esențiale, să stabilească uniformă, caracteristici și proprietăți ale întregului comune, face un plan al materialului studiat, capacitatea de a se califica faptele, pentru a generaliza, să aloce caracteristici comune și esențiale care diferențiază caracteristici neesențiale și să fie distras de la ei, să dezvolte capacitatea de a aplica cunoștințele în practică.

Dezvoltarea abilităților cognitive - să aloce mai important, face un plan, teze, să ia notițe, observa, fac experimente.

Dezvoltarea de voință și auto - dezvoltarea inițiativei, încrederea în sine, dezvoltarea perseverenta, capacitatea de a depăși dificultățile de a atinge obiectivul.

3. Clarificarea tipului de lecție.

Ei au rezolvat mai multe probleme didactice

4. Structura lecției

Structura de învățare a noului material lecția:

Structura lecțiilor de formare de competențe:

1 - Declarația scopului lecției,

2 - repetarea și abilitățile formate, care sunt sprijinite,

3 - desfășurarea de exerciții de validare,

4 - familiarizarea cu noile abilități, care prezintă formarea eșantionului,







5 - exerciții bazate pe ele,

6 - exercitarea de consolidare a acestora,

7 - formare exerciții în chipul și asemănarea, algoritmi, instrucțiuni,

8 - exerciții privind transferul într-o situație similară,

9 - exercitarea de natură creatoare,

11 - sarcina la domiciliu.

Structura lecției de a consolida și dezvolta cunoștințele, aptitudinile și abilitățile:

1 - un mesaj scopul studenților lucrării;

2 - pentru a reda studenților cunoștințele și abilitățile care vor fi necesare pentru a îndeplini următoarele sarcini;

3 - Punerea în aplicare a studenților de locuri de muncă diferite, sarcini, exerciții;

4 - verificarea lucrărilor efectuate;

5 - discutarea erorilor și corectarea acestora;

6 - o sarcină la domiciliu (dacă este cazul).

Structura lecției, monitorizarea și corectarea cunoștințe, competențe și abilități:

1 - mesaj de teme, scopurile și obiectivele lecției;

2 - demonstrarea cunoștințelor dobândite, aptitudini, abilități în situații reale de viață;

3 - testul de cunoaștere a materialului real, frontal de conversație, sondaj individual;

4 - testul de cunoaștere a conceptelor de bază, legi, și capacitatea de a explica esenta, munca lor în scris;

5 - Verificați adâncimea de cunoaștere și înțelegere a gradului de generalizare, compararea independentă de tabele generalizate sondaj scrise;

6 - aplicarea cunoștințelor studenților, a unei sarcini practice;

7 - Punerea în aplicare a lucrărilor creative complexe;

9 - temele.

Structura lecției de verificare a cunoștințelor:

1 - Organizarea la începutul lecției. Este necesar să se creeze o atmosferă calmă, oamenilor de afaceri. Copiii nu trebuie să se teamă de screening si teste de nămol excesiv de îngrijorat, deoarece profesorul verifică gradul de pregătire a copiilor pentru material de studiu suplimentar;

2 - Situația obiectivelor lecției. Profesorul spune elevilor, materialul din care vor fi verificate sau controlate. Ea cere copiilor să-și amintească regulile relevante și le-a folosit în activitatea lor. Se reamintește că elevii înșiși verifică în mod necesar de lucru;

3 - prezentarea de control al conținutului sau activitatea de inspecție (sarcini, exemple, dictare, scris sau răspunsuri la întrebări etc.). Sarcinile volumului sau gradul de dificultate trebuie să respecte programul și ar trebui să fie fezabil pentru fiecare student;

4 - rezumând rezultatele lecției. Profesorul alege activitatea bună a studenților, analizează greșelile și în alte lucrări și de a organiza activitatea privind bug-uri (uneori este nevoie de următoarea lecție);

5 - Definirea erorilor comune și lacunele în cunoștințe și abilități, și modalități de a le rezolva. Îmbunătățirea cunoștințelor și abilităților.

Structura generalizarea lecție și sistematizarea cunoștințelor:

1 - mesaj de teme, scopurile și obiectivele lecției;

2 - repetarea și generalizarea faptelor individuale, evenimente, fenomene;

3 - repetarea și generalizarea conceptelor și stăpânirea sistemelor de cunoștințe adecvate;

4 - repetiția și sistematizare a principalelor teze teoretice și de conducere idei ale științei.

Structura lecției combinate, care are de obicei două sau mai multe scopuri didactice:

1 - Organizarea începutul lecției;

2 - verificarea temelor, declarația scopului lecției;

3 - pentru a pregăti studenții să perceapă noul material didactic, și anume, actualizarea cunoștințelor și deprinderilor practice și intelectuale;

4 - studiul de noi materiale, inclusiv o explicație;

5 - materialul de fixare studiat în această clasă și anterior acoperite, asociat cu unul nou;

6 - generalizare și sistematizare a cunoștințelor și abilităților, noua legătură cu obținută și format anterior;

7 - rezumarea rezultatelor și experiențelor;

8 - o sarcină la domiciliu;

9 - Prepararea (activități preliminare) necesare pentru ca elevii să exploreze noi teme (nu întotdeauna).

METODE DE PREDARE ÎN ȘCOLI

Metodele verbale sunt împărțite în următoarele tipuri: o poveste, explicația, conversația, discuția, curs, lucru cu cartea.

tehnici de învățare vizuale pot fi împărțite în două grupe principale: metoda de imagini și demonstrații metoda.

Tehnica implică ilustrare prezentând studenților ilustrative materiale, postere, tabele, imagini, hărți, desene pe tablă, modele plate, și așa mai departe.

Tehnica demonstrații, de obicei, asociate cu echipamente demonstrative, experimente, instalații tehnice, filme, diafilme, și altele.

Metoda ilustrativ-demonstrativ, prin utilizarea unor astfel de mijloace de prezentare, cum este un calculator pentru uz personal

Metodele practice sunt bazate pe practica studenților. Printre acestea se numără:

Exerciții - repetate (mai multe) pentru efectuarea de acte sau practici mentale pentru ao stăpâni sau de a îmbunătăți calitatea acestuia. Exercițiile utilizate în studiul tuturor subiecților și în diferite stadii ale procesului de învățare.

Activitatea de laborator - se desfășoară pe instrucțiunile experimentelor profesor-elev folosind instrumente, utilizarea instrumentelor și a altor dispozitive tehnice, și anume, Acest studiu a studenților cu privire la orice fenomene cu ajutorul unor echipamente speciale.

Activitatea practică se desfășoară după studierea secțiuni mari, subiecte și sunt de natură generală. Ele pot fi realizate nu numai în clasă, dar, de asemenea, în afara școlii (măsurată pe teren, lucru pe motive școlare).

Clasificarea metodelor de predare în funcție
natura activității cognitive a elevilor